Petrone Prindis trükivalgust näinud järjekordse minu-sarja raamatu, Kuido Meritsa „Minu Valga. Linn, mis ei mahu ühte riiki” esitlus kutsus neljapäeva õhtupoolikul Valga raekotta kohale hulgaliselt kuulajaid ja uudistajaid. Autorit usutles kirjastuse esindajana ajakirjanik ja kirjanik Justin Petrone.
„Piirilinn. Ühislinn. Kaksiklinn. Justkui kaks õde, kes koos ja kõrvuti kasvanud, kõike kogenud. Kauge ja kahanev kant. Ääremaa või mitte? Üks linn, kaks riiki. Suur perspektiiv! Eesti lõunavärav, Läti põhjavärav. Küllap tähistab Valga enamiku eestlaste jaoks eeskätt paika, kust saab edasi Lätti – mina polnud mingi erand …“ Nii visualiseerib autor, kes lähiminevikus töötas Valga valla kommunikatsioonijuhina, raamatus kaksiklinna ja põimib Valgas elatud perioodil kogetu oskuslikult linna ajaloo, selle tuntumate ajalooliste ehitiste ja isikutega. Kuido Meritsa teos viibki lugeja avastusretkele peamiselt läbi Valga linna, just selle paiga, kus Eesti ja Läti piirid põimuvad ning kultuurid kohtuvad. Raamat on küll vahetu mulje piirilinnast Valgast, siiski laseb autor lugejal ringi vaadata ka Valga valla kaugemates nurkades.
Autor rääkis, et esialgu nägi ta Valgat lihtsalt kui väravat Lätti, kuid peagi avastas, et Valga ei ole lihtsalt ääremaa, vaid paik, kus ajalugu ja kaasaeg loovad ainulaadse sümbioosi. Kuna Justin Petrone vestluspartnerina tunnistas, et temale on Valga tundmatu ja esmamuljelt veidi kaootiline, siis kujunes autori ja kirjastaja jutuajamine kuulajate jaoks kohati päris humoorikaks. Kuna autor nimetab teost poolfiktsionaalseks jutustuseks, siis tekitab omajagu intriigi mõistatamine, millised sündmused ja tegelased on raamatus tõesed ja millised väljamõeldis.
Igal juhul loob raamat Valgast positiivse kuvandi neile, kes kaksiklinna külastanud ei ole või on siin üksnes läbisõidul viibinud. Samuti mõjuvad siinse linnaruumi ja õhustiku kirjeldused – isegi kui need räägivad mitte just kõige meeldivamatest asjadest või koguni vajakajäämistest – ikkagi kuidagi südansoojendavalt. “Minu Valga” mõjub kutsena avastada Valgat kui kohta, mis ei mahu tavapärastes raamidesse, vaid nõuab avatud meelt ja valmisolekut näha ilu seal, kus seda võib-olla esmapilgul ei oota.
Autorit ja kaasesinejat tänasid Valga ja Valga inimeste nimel Lauri Drubinš ning keskraamatukogu ja lugejate poolt Triinu Rätsepp.
Üritust korraldas Valga keskraamatukogu koostöös kirjastusega Petrone Print. Valga Keskraamatukogu tänab võimaluse eest kasutada raekoja ruume. Suur tänu kõigile kohale tulnud kirjandushuvilistele!
Rohkem pilte SIIN