Toredat puhkust, Hille!

Septembri viimasel neljapäeval saatsime soojade sõnade saatel väljateentud puhkusele, aga võibolla hoopis vastu uutel väljakutsetele – avastama, mida toredat ja põnevat elul veel pakkuda on -, Koikküla raamatukogu pikaaegse hinge ja hoidja Hille Tammani.

Hille andis sõrme, käe ja südame Koikküla raamatukogule augustis 1990 – ajal, mil raamatukogu asus veel pisikeses puuküttega korteris. Sealtmaalt on ta olnud selle asutuse hing ja hoidja ning heaks kolleegiks ametikaaslastele. Ka Koikküla kogukond on olnud väga hästi hoitud, sest Hille on aktiivne lisaks ka kohalikus külaseltsis, mis toimetab raamatukogu ruumides. Tema korraldatud põnevad tegemised on meelitanud osalejaid nii lähedalt kui kaugelt. Kohalikud teavad nimetada toredaid kohtumisi huvitavate persoonidega, tervise- ja kokandusalaseid koolituspäevi, Väärikate Klubi ettevõtmisi, elamusmatka Öised Hääled ja teisi kohalikku elu rikastavaid sündmusi. Üldteada on Hille huumorimeel ja reisikirg.

Nagu külades ikka, on ka Koikkülas raamatukogu see koht, kust lisaks lugemisvarale saab abi ja head nõu, olgu see siis digiasjades või olememurede lahendamisel.

Märkimist väärib, et tänavu veebruaris tunnustas Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing parima maaraamatukoguhoidja tiitliga justnimelt Hillet. Aasta maaraamatukoguhoidjana tunnustati Hille Tammanit suure pühendumusega tehtud töö eest kogukonnas ning Koikküla raamatukogu lugejate jaoks avatuna hoidmise eest.

Möödunud nädalal toimunud tänusündmusel andis Valga vallavalitsuse nimel tänukirja üle vallavanem Monika Rogenbaum. Valga Keskraamatukogu kollektiiv ja ametikaaslased maaraamatukogudest tänasid kolleegi südamega tehtud töö eest.

Täname, Hille, et sa oled! Soovime Sulle ilusat aega iseenda jaoks!

Oktoobris kutsume uudistama rändnäitust “Lapsesuu”

Eesti Tervisemuuseum on loonud lõbusa ja avameelse näituse “Lapsesuu”, mis möödusnud aastast rändab mööda Eestimaad. Alates 1. oktoobrist saab näitust uudistada Valga Keskraamatukogus.

See on näitus, mis on loodud koos Tervisemuuseumi ühe peamise külastajaskonnaga ehk peredega. Laste käest kuuldud naljakad või mõtlemapanevad küsimused ning mõtteterad inimkeha ja sellega seotud protsesside kohta said kokku kogutud, välja valitud kõige vaimukamad pärlid. Laste küsimustele ja lugudele lisas Tervisemuuseum populaarteadusliku selgituse ning kunstnik Liisa Kruusmägi joonistas humoorikad pildid.

Usume, et näitus toob avastamisrõõmu nii ärksatele lastele, kui ka nende pereliikmetele, kes jäävad mõnikord hätta laste näiliselt lihtsatele küsimustele vastuste otsimisel.

Olete oodatud avastama!

Registreeru tasuta arvuti- ja nutikoolitusele!

Nordic Koolitus OÜ pakub sügistalvel arvuti- ja nutikoolitusi.

Nutiseadme kasutamine algajatele toimub 6.-7.11.2024. Koolituse käigus saab omandada või täiendada oma esmaseid nutiseadme kasutamise oskuseid, kuidas digiallkirjastada dokumenti, kuidas teha pilti ning kuhu salvestada. Koolitusele on vajalik kaasa võtta oma nutiseade.

Registreeru SIIN

arvuti kasutamise baaskoolitus toimub 4.-7.12.2024. Koolituse käigus saab omandada või täiendada oma esmaseid arvuti ja interneti kasutamise oskusi. Koolituse läbinu omandab vajalikud teadmised ja praktilised oskused arvuti iseseisvaks kasutamiseks igapäevastes tegevustes, sealhulgas lihtsamate tekstidokumentide ja tabelarvutuse tabelite koostamiseks ning failihaldusprotsesside teostamiseks.  Koolitusele ei ole vaja kaasa võtta oma arvutit, kõik vajalik on Nordic Koolituse poolt korraldatud.

Registreeru SIIN

Koolitused toimuvad Valga Keskraamatukogus ja on osalejatele tasuta! Koolitaja on Nordic Koolitus OÜ.

Lisainfo:

Gerly Kiidli, mob 5698 6745 või e-post gerly@nordickoolitus.ee

 

Pakume tööd raamatukoguhoidjale lasteosakonnas

Valga Keskraamatukogu ootab lasteosakonda rõõmsameelset ja teotahtelist raamatukoguhoidjat

Tööülesanded:
• lugejateenindus, sh töö võlglastega, lugemisnõustamine ja infopäringutele vastamine;
• aktiivne suhtlemine laste ja noortega;
• juhendamine ja abistamine infootsingul, vajaduspõhine arvutialane nõustamine;
• raamatukogutundide ja kirjandusürituste ettevalmistamine
• kogu korrashoid, kujundamine;
• osakonna igapäevane heakord.

Nõudmised kandidaadile:
• keskharidus, raamatukogunduslik haridus, raamatukogunduslik kõrgharidus või muu kõrgharidus;
• erialahariduse puudumisel valmisolek kutsekoolituse läbimiseks;
• teotahe, iseseisvus, algatusvõime ja oskus planeerida oma aega;
• laste- ja noortesõbralik suhtlemine;
• teenindus- ja koostöövalmidus, väga hea suhtlemis- ja väljendusoskus;
• hea arvutikasutamise oskus;
• õppimisvalmidus läbi igapäevaste tööülesannete.

Kasuks tuleb:
• varasem kogemus töötamisel laste ja noortega;
• huvi laste- ja noortekirjanduse vastu ja suur lugemus;
• varasem ürituste korraldamise kogemus;
• varasem vabatahtlik tegevus;
• käsitöö-/meisterdamise oskus.

Omalt poolt pakume:
• mitmekülgset ja huvitavat tööd;
• abivalmis kolleege;
• enesetäiendamise võimalusi;
• hubast töökeskkonda;
• puhkust 35 päeva aastas.

Lisainformatsioon:
• Osaline tööaeg (koormus 0,5);
• Töökoha asukoht: Aia 12, Valga Valga vald, Valgamaa;
• Tööle asumise aeg: Oktoober 2024.

Kandideerimiseks palume esitada järgmised dokumendid: Avaldus, CV, haridust tõendavate dokumentide koopiad, esseevormis nägemus raamatukogu tööst laste- ja noortega.

Dokumente ootame 14. oktoobriks (k.a) elektrooniliselt e-posti aadressile triinu@valgark.ee või Valga Keskraamatukogu postiaadressile Aia 12, Valga, 68203.

Lisainfo: tel. 51 906 606 triinu@valgark.ee

Oktoobrist muutuvad Õru ja Hargla raamatukogu lahtiolekuajad

Alates teisipäevast, 1. oktoobrist kehtivad Õru ja Hargla haruraamatukogule uued lahtiolekuajad.

Hargla raamatukogu töötab:
esmaspäeval kella 9.30−17;
teisipäeval kella 9.30−18;
kolmapäeval kella 9.30−17;
neljapäeval kella 9.30−17;
reedel kella 9−15.
Lõuna 12–12.30.

Õru raamatukogu töötab:
esmaspäeval kella 13−19;
teisipäeval kella 10−16;
kolmapäeval kella 10−14;
neljapäeval kella 12−18;
reedel kella 8−12.

Kohtume raamatukogus!

Paku oma kasutuna seisvaid pildiraame raamatukogule!

Valga Keskraamatukogule võib pakkuda pildiraame, mis kodus enam kasutust ei leia. Eelistatud on A4 , kuid sobivad ka A3 suuruses lihtsad puidust raamid. Pildiraami värv ega klaasi olemasolu ei ole tähtis. Võivad olla väikese defektiga.

Vajame raame lastega kirjandusteemaliste ürituste ja raamatukogutundide läbiviimisel.

Meie täname!

 

Reedel, 27.septembril keskraamatukogu suletud – SISETÖÖPÄEV

Reedel, 27. septembril on Valga Keskraamatukogu suletud! Palume kasutada raamatute tegastuskasti, vajamineva lugemisvara aga saate mugavalt tellida raamatukappi, logides sisse oma lugejakontole veebiaadressil valgark.ee.

Vabandame võimalike ebamugavuste pärast.

 

Kutsume osalema ettelugemisvõitluse eelvoorus!

Ettelugemise päeva tähistamiseks korraldab Lastekirjanduse Keskus traditsiooniliselt üleriigilist 4. klasside ettelugemise võistlust, sel aastal toimub see 19. oktoobril. Eelvoor maakonna koolide 4. klasside õpilastele saab toimuna neljapäeval, 17. oktoobril Valga Keskraamatukogus.

Kuna 2024. aasta on kultuuririkkuse aasta, loeme ette erinevate rahvaste lugusid. Tänavuse võistluse pealkirjaks on „Ida pool päikest ja lääne pool kuud“. Maailmas on palju lugusid ja see annab igaühel võimaluse leida ja valida oma lugu lähedalt või kaugelt, mida ette lugeda.

Et jutte oleks lihtsam leida, on Eesti Lastekirjanduse Keskus koostanud nimekirja (vt. lingilt allpool). Teksti ettelugemiseks on maksimaalselt 3 minutit. Raamatute väärtustamiseks palume teksti ette lugeda raamatust. Suureformaadilise raamatu valimisel on lubatud jutt ette lugeda ka paberilehelt. Võistlejaid hindab 3liikmeline žürii.

Maakondlikust eelvoorust osavõtuks palume teatada 15. oktoobriks tel. 766 9984 või laste@valgark.ee

Vabariiklik finaalvõistlus toimub Eesti Lastekirjanduse Keskuses laupäeval, 19. oktoobril 2024 kell 12. Osalema oodatakse iga maakonna 4. klasside parimaid ettelugejaid.

Rohkem infot Lastekirjanduse Keskuse kodulehelt

Tule osale küberturvalisuse õpitoas!

BCS Koolitus on korraldamas koostöös Riigi Infosüsteemi Ametiga üle-eestiliselt 25 küberturvalisuse õpituba vanemaealistele. Valgas on toimumiskohaks Valga Keskraamatukogu seminariruum (raamatukogu 2. korrusel).

Valga küberturvalisuse õpituba toimub 09.10.2024 kell 10.00 – 12.00.
Toimumiskoht: Valga Keskraamatukogu, Aia 12, Valga
Registreerimine: laenutus@valgark.ee või 766 9988

Igasse õpituppa ootame kuni 25 osalejat!

Õppematerjalides ja õpitubades käsitletavad teemad:

  • Paroolide tugevus, kaheastmeline autentimine, paroolide unikaalsus (st igas keskkonnas erineva parooli kasutamise olulisus);
  • Tarkvara regulaarse uuendamise olulisus eri seadmetes;
  • Tundmatute linkide kontrollimine enne klikkimist, teadlikkus õngitsuskirjadest ja -lehtedest ning pettustest;
  • Sotsiaalmeedia turvaline kasutamine, turvasätete teadmine;
  • Õngitsuslehtede ära tundmine ja vältimine;
  • Andmete varundamine ja selle erinevad viisid;
  • Asjade interneti turvalisus (tehase paroolide vahetamise olulisus);
  • Pangapettuste vältimine (sh kõned ja kellegi käsul PIN-koodide sisestamine), sh tähelepanelikkus, valvelolek ja skeptiline suhtumine küberruumis.

Õpitoa kestus on 2 tundi.

Lisaks õpitoa korraldusele jagatakse kohapeal ka eesti- või venekeelseid küberturvalisuse õppematerjale.

Koolitajaks on Tarmo Rosenfeldt (vastutav lektor) – lektor-mentor ja tehniliste teadmistega ekspert: omab mitmekümne aastapikkust kogemust arvuti- ning kasutajakoolituste lektorina ning oskab luua sidet kuulajaga ning teha huvitaks ja vajalikuks iga IT-alase teema. Lisaks omab kogemust erinevate juhendite ja õppematerjalide (sh e-õppematerjalide) ning õppekavade koostamisel. Koolitab eesti keeles. On varasemalt läbi viinud väga palju erinevaid koolitusi sh küberturvalisusega seotud teemadel.

Ootame rohket osavõttu!

Panime punkti suvelugemisele

Möödunud laupäeval panime taas punkti meie traditsioonilisele suvelugemise maratonile ja tänasime neid lapsi ja noori, kes koolivaheajalgi raamatuid ei unustanud ja ettevõtmises vahvalt kaasa lõid – olgu siis ühe, viie, või viieteistkümne raamatuga. Üllatavalt palju oli neid, kes jõudsid läbi lugeda kõik suvelugemise nimekirjas olnud raamatud ja enamgi.

See näitab, et laste lugemishuvi ei rauge, lausa kasvab aasta-aastalt. Kui möödunud aastal osales meie suvelugemises 169 last, kes ühtekokku lugesid läbi 1238 raamatut siis sel aastal olime taas heas mõttes üllatunud – osales 196 last ja kolmes vanuserühmas läbiloetud raamatuid oli 1366. Vahvad olid meie kõige nooremad, kes joonistasid iga loetud raamatu kohta pildi ja lõpuks sai neid joonistusi nii palju, et oleme kokku seadnud uhke näituse, mida raamatukogu lasteosakonnas näha saab. Kõiki suvelugejad said tänukirjad, hakkajamad neist ka Tubli Lugeja või Võitja medali.

Lasteosakonna juhataja Ulvi Lind tänas kõiki, kes osalesid ja lugesid läbi kasvõi ühe raamatu. Noori lugejaid oli sel korral innustamas kirjamees Rainer Rahasepp, kes oma päristöö kõrval politseinikuna on avaldanud mitmeid toredaid lasteraamatuid, sealhulgas luuleraamatuid, ka setokeelseid.

Meie tahame veelkord tänada suvelugemises osalenud lapsi, nende vanemaid, aga ka õpetajaid, kes on hoolega lapsi lugema innustanud. Suvelugemist toetas Eesti Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupp.

Suur AITÄH teile kõigile!